Buty turystyczne damskie- jak panie mogą dobrać ich odpowiedni rozmiar?

Piesza turystyka w naszym kraju rozwija się się z coraz to większym powodzeniem. Co ciekawe, obecnie interesują się nią już nie tylko panowie. Na szlakach turystycznych coraz częściej spotyka się panie. Trekking to świetny trening nie tylko pod względem kondycyjnym. Rozwija on bowiem praktycznie wszystkie partie mięśniowe, a także rzeźbi cała sylwetkę. Jednak by górskie wędrówki były bezpieczne i przyjemne, konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Wobec tego buty turystyczne damskie są obecnie szeroko poszukiwane. Jednak najważniejszą kwestią, jest dobór ich odpowiedniego rozmiaru. Jak więc to zrobić?

Buty turystyczne damskie mierz zawsze na skarpetkę

Pierwszą kwestią podczas wybierania butów turystycznych damskich, jest przymierzenie ich na skarpetkę. Oczywiście nie ma być to cienka stopka, a gruba skarpeta, którą wykorzystamy podczas pieszej turystyki. Buty turystyczne damskie mogą być nawet o rozmiar większe od tych, które panie noszą na co dzień. Wynika to z faktu, że do takich wędrówek zakładamy zazwyczaj grube skarpety, które mają dodatkowo ustabilizować nogę w bucie. Co więcej, w warunkach zimowych bardzo popularne jest zakładanie dwóch par skarpet, dla większego komfortu cieplnego. Warto więc ten aspekt uwzględnić, zanim buty turystyczne damskie (https://aktywnyturysta.pl/kategoria-produktu/buty/buty-damskie/) zostaną zakupione.

Sprawdź rozmiar kilku rożnych modeli

Buty turystyczne damskie występują w wielu różnych modelach. W asortymencie sklepu aktywnyturysta.pl można znaleźć szeroki wybór tego rodzaju obuwia od znanych producentów jak np. Campus. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne modele, mimo iż oznaczone będą tym samym rozmiarem, mogą się nieco od siebie różnić. To oczywiście wpłynie na to, jak komfortowo będzie się w nich czuła nasza stopa. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne buty trekkingowe damskie warto podrównać ze sobą kilka różnorodnych modeli w tym samym rozmiarze. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam ocenić, w których butach nasza stopa będzie czuła się dobrze i wygodnie. To z pewnością przełoży się na znacznie wyższy komfort podczas pieszych wycieczek.

Czy pięta jest stabilna?

Buty turystyczne damskie powinny zapewnić paniom stabilizację pięty. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w momencie, kiedy zostanie dobrany ich odpowiedni rozmiar. Wobec tego panie powinny przymierzając buty zwrócić uwagę na ich tylną część. Jeśli pieta może swobodnie się poruszać, może to oznaczać, że został wybrany zbyt duży rozmiar. Co więcej niezbędne jest to, by zmierzyć oba buty jednocześnie. Dlaczego? Otóż nasze stopy nie są symetryczne. Wobec tego może zdarzyć się sytuacja, w której lewy but rzeczywiście piętę ustabilizuje, z kolei prawy umożliwi jej swobodne poruszanie się. Oczywiście trzeba wybierać takie buty, w których taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Wówczas możemy powiedzieć, że rozmiar rzeczywiście został idealnie dobrany. Buty turystyczne damskie mają również zapewnić wygodę, co również jest możliwe tylko wtedy, kiedy paniom uda się sukcesywnie dobrać perfekcyjny rozmiar. Warto więc mieć to na uwadze.