Czym są linie kroplujące i jak działają?

Systemy nawadniania mogą mieć różne formy. Bardzo często kojarzone są one z instalacjami wykorzystującymi zraszacze, jednak obecnie do dyspozycji są także inne rozwiązania. Wśród nich znajdują się systemy na bazie linii kroplujących. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest linia kroplująca?

Pod pojęciem jak linia kroplująca znajduje się rodzaj produktu, który przeznaczony jest do automatycznego nawadniania roślin, na przykład krzewów, kwiatów czy upraw. Wykorzystywany jest on zarówno w ogrodach, jak i rolnictwie.

 

Pod kątem swojej budowy linia kroplująca to rodzaj polietylenowej rury, która zawiera elementy w formie kroplowników. Z kroplowników wypływa woda, która nawilża glebę, umożliwiając dostarczenie do roślin odpowiedniej ilości wody.

 

Linie kroplujące – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć dwa główne rodzaje linii kroplujących. Zaliczają się do nich poniższe:

  • linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia – w tym przypadku wtedy, gdy ciśnienie linii rośnie, dochodzi do zwiększenia wydajności systemu nawadniającego
  • linie kroplujące z kompensacją ciśnienia – w tych liniach wydajność systemu jest cały czas taka sama, niezależnie od tego, jaki jest ciśnienie

 

Ponadto linie kroplujące można podzielić także pod kątem kolorystyki – dostępne są linie w kolorach czarnych, brązowych. Można też dobrać je pod kątem rozstawy kroplowników, na przykład co 33 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm. Najczęściej kupowana jest linia kroplująca o rozstawie kroplowników wynoszącym 33 cm.

 

Dlaczego warto wybrać system nawadniania z linią kroplującą?

Systemy wykorzystujące linie do kroplowania są obecnie bardzo często zamawiane do gospodarstw rolnych, sadów, jednak można także wykorzystać je w przydomowym ogrodzie, by łatwiej podlewać uprawy.

 

System nawadniania wykorzystujący linie kroplujące pozwala na łatwe nawadnianie roślin – można robić to bez wysiłku, wystarczy tylko odkręcić kran lub też skorzystać ze sterownika, gdy system został wyposażony w taki element.

 

Nawadnianie na bazie systemów kroplujących pozwala na poprawę kondycji roślin, co powoduje, że mogą one rosnąć szybciej, a także mają lepsze plony.

 

Ponadto linia kroplująca to także oszczędność wody, ponieważ jest ona dostarczana w odpowiedniej ilości dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.