Fototapeta a tapeta – różnice

Fototapeta i tapeta to określenia, które często przez wiele osób stosowane są wymiennie. Tymczasem wcale nie oznaczają dokładnie tego samego. Różnice pomiędzy nimi są dość spore i poniżej postaramy się je przedstawić. Jest to bardzo ważne, ponieważ bardzo często osoby, które decydują się na wykończenie ścian inaczej niż poprzez malowanie, myślą o fototapecie, ale koniec końców kupują zwykła tapetę i później nie do końca zadowoleni są z uzyskanego efektu.

Tapeta – rozwiązanie stosowane od lat

Tapety stosowane są od wielu lat. W Polsce, kiedy wyjazdy zagraniczne należały do rzadkości, wiele osób zachwycało się tapetami, które przedstawią egzotyczne miejsca czy plaże królowały również motywy zwierzęce i postacie samych zwierząt na tapetach. Przez to rozwiązanie to zaczęło kojarzyć się z kiczem. Dziś jednak tapety wracają do łask i są bardzo często wykorzystywane do wykończania wnętrz. Najczęściej stosuje się dziś tapety z eleganckimi wzorami, które nadają wnętrzu elegancji i optycznie powiększają przestrzeń. Wzór na tapecie może imitować wiele rodzajów materiałów i tekstów, dzięki czemu możemy stworzyć bardzo oryginalne pomieszczenie. Tapetą najczęściej pokrywa się wszystkie ściany w pokoju. Tapety mogą mieć różne grubości i wiele cech indywidualnych, na które warto zwrócić uwagę, aby być naprawdę zadowolonym z efektu

Fototapeta – modne rozwiązanie dla każdego

Fototapeta to trochę młodsza siostra tapety. Różni się ona od tapety tym, że jest to rodzaj obrazu, tylko znacznie większego od klasycznego. Fototapeta, jak sama nazwa wskazuje, jest jak zdjęcie na ścianie. Na fototapecie znajdują się różne grafiki – albo standardowe, albo te, które sami wyślemy producentowi, bo jest to oczywiście możliwe. Na fototapecie może pojawić się każda grafika, dzięki czemu jest to rozwiązanie po które sięga wiele osób. Fototapeta najczęściej zajmuje jedną ścianę lub jej wydzieloną część. Dobrze wkomponowana w całość pomieszczenia może zachwycać i zupełnie zmienić jego charakter! Główną różnicą pomiędzy tapetami i fototapetami jest przede wszystkim różnorodność grafik i wzorów – wybierają fototapetę wybór grafik jest nieograniczony!

Trwałość bardzo podobna

Jeżeli chodzi o trwałość tapet i fototapet, to jest ona bardzo porównywalna.  Oczywiście, jeżeli wybierzemy tapety z najniższej półki, papierowe, trwałość nie będzie wysoka. Jednak, dziś wybór tapet trwałych jest bardzo duży. Można decydować się na tapety flizelinowe, winylowe, tapety z włókna szklanego czy lateksowe. A to jeszcze nie wszystko! Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania! Możemy zakupić tapety z jedwabiu, welurowe, korkowe, a nawet z lnu! Trwałość takich tapet jest oczywiście znacznie większa niż tych papierowych. Trwałość fototapet również jest wysoka, tym bardziej, ze do produkcji fototapet używa się wyłącznie takich materiałów, które umożliwiają zadrukowanie grafiki. Oba rozwiązania mogą służyć przez wiele lat!