Jakie są podstawowe kroki montażu tapety?

Planujesz przeprowadzić u siebie w domu montaż tapet? Warszawa pod tym względem pełna jest specjalistów, którzy Ci w tym pomogą. Jednak jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, warto, żebyś zapoznał się z podstawowymi informacjami, jak prawidłowo to zrobić.

Co musisz zrobić, zanim rozpoczniesz pracę?

Zanim pierwszy pasek tapety znajdzie się na ścianie, musisz wybrać jej odpowiedni rodzaj. Zalecane są tapety papierowe. Kolor i wzór należy wybrać według indywidualnych upodobań. Dobrze też jest zaopatrzyć się w wytrzymały klej. To od niego zależy, czy materiał po jakimś czasie nie odpadnie od ściany. Następnie trzeba zmierzyć i wyciąć odpowiednią długość pasków. Lepiej zostawić trochę więcej materiału niż mniej. Dzięki temu nawet jak przesadzisz, to po prostu wytniesz niepotrzebny nadmiar.

Linie na ścianie, które będą wyznaczać położenie tapety, wykonaj za pomocą poziomicy. W ten sposób masz pewność, że zrobisz to równo. Montaż tapety rozpocznij od sufitu.

W jaki sposób przygotować klej i nakładać go na tapetę?

Przed przygotowaniem kleju warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Następnie wlej zimną wodę do wiadra i stopniowo wsypuj do niego proszek. Całość ciągle mieszaj, aż grudki na powierzchni całkowicie znikną. W konsystencji klej ma przypominać żel.

Kiedy to już jest gotowe, musisz przygotować tapetę do nałożenia kleju. W tym celu połóż ją na przygotowany do tego stół. Wzór powinien być zwrócony w stronę blatu. Żeby tapeta się nie zwijała, można położyć na jej krańcach coś ciężkiego np.książki. Następnie użyj specjalnego pędzla do nakładania kleju. Na tym etapie ważny jest balans – substancji powinno być na tyle dużo, żeby pokryć część tapety, ale nie w takiej ilości, żeby ściekała z pędzla.

Na końcu rozprowadź klej po całej tapecie. Warto rozpocząć od samego centrum i kierować się na jej krańce. Na samym końcu sprawdź dokładnie, czy klej jest równomiernie rozprowadzony po całej powierzchni. Jeśli tak, możesz przykleić tapetę do ściany, zaczynając od góry.