Leczenie kanałowe – co to jest i jak wygląda procedura

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, jest jednym z najważniejszych zabiegów w stomatologii. To procedura służąca do ocalenia zęba, który doznał poważnego uszkodzenia od próchnicy czy urazu. Choć potocznie postrzegana jako nieprzyjemna i bolesna, nie musi tak być. Odpowiednio przeprowadzone leczenie kanałowe to gwarancja bezbolesnej terapii oraz długowieczności zębów. Przyjrzyjmy się temu, na czym polega ta procedura.

Co to jest leczenie kanałowe?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest usunięcie chorej miazgi z wnętrza zęba, obejmującej także kanały korzeniowe, i oczyszczenie tych przestrzeni z bakterii oraz martwych tkanek. Ogółem, procedura ta skierowana jest na wyeliminowanie źródła zakażenia i bólu, a następnie wypełnienie jamy zęba odpowiednim materiałem.

Najczęstszym powodem przeprowadzenia tej procedury jest zaawansowana próchnica, która przedarła się do miazgi, niekiedy również przypadki złamanego zęba, głębokiego ubytku oraz poważnej infekcji, której nie można leczyć konserwatywnie. Uraz również może spowodować uszkodzenie miazgi, a tym samym konieczność leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, to procedura, w której usunięte zostaje zainfekowane, martwe lub zniszczone tkanki z wewnętrznej części zęba – kanału korzenia. W skład miazgi zęba wchodzi sieć nerwów i naczyń krwionośnych, które są zwykle bardzo wrażliwe na infekcje, stąd powstaje ból. Leczenie kanałowe to jedyna opcja, aby zlikwidować ból i jednocześnie zachować ząb.

 

Jak wygląda procedura leczenia kanałowego?

Samo leczenie kanałowe rozpoczyna się od znieczulenia, które z pewnością zastosuje lekarz stomatolog, aby tak skomplikowana procedura była dla nas absolutnie bezbolesna. Następnie, na odsłoniętym zębie nakłada się koferdam – specjalną osłonkę, która ma za zadanie chronić usta przed dostaniem się do nich narzędzi stomatologicznych, a zęba przed zapyleniem śliną.

Dalej, lekarz dokonuje dostępu do miazgi poprzez wiercenie. Usunięcie jej odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi – tak zwanych endodontycznych pilników. Po czyszczeniu kanałów zębowych, są one poszerzane, aby umożliwić wypełnienie ich gutaperką, substancją dobrze izolującą i uszczelniającą. Na koniec, na zębie umieszcza się właściwe wypełnienie lub koronę protetyczną.

 

Po leczeniu kanałowym

Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym, zauważymy znaczną poprawę – ból ustąpi, a ząb będzie można normalnie wykorzystywać do jedzenia i gryzienia. Warto jednak pamiętać, że taki ząb wymaga szczególnej dbałości i regularnych kontroli, ponieważ jest nieco osłabiony. Dlatego regularne wizyty u stomatologa, a zwłaszcza dbałość o higienę jamy ustnej, pozwolą nam cieszyć się tym ‘ocalonym’ zębem przez długie lata.

Podsumowując, leczenie kanałowe to skomplikowany, ale niezwykle ważny zabieg, który umożliwia ocalenie zęba, unikając tym samym jego ekstrakcji. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, w https://stomatologiabanaszak.pl/ każda procedura leczenia kanałowego przeprowadzana jest z największą starannością, aby zapewnić komfort i zadowolenie z usług.