Leczenie u seksuologa – co powinno się wiedzieć?

Seksualność to sfera otoczona bardzo silnym tabu. Z tego względu leczenie u seksuologa bywa oceniane jako coś wstydliwego. Narosło wokół niego także wiele zupełnie nieprawdziwych mitów. Poniższy artykuł stanowi krótki przegląd najważniejszych informacji o takim leczeniu. Zapraszamy do lektury!

Kiedy warto udać się do seksuologa?

Usługi seksuolog Warszawa powinny zainteresować każdą osobę dotkniętą jakimikolwiek dysfunkcjami w sferze intymnej. Najczęstsze powody wizyt stanowią:

  • bóle oraz dyskomforty podczas stosunków seksualnych
  • problemy z erekcją
  • przedwczesny wytrysk
  • brak orgazmu

Warto także rozważyć wizytę, jeśli obserwuje się u siebie różnego rodzaju parafilie. Jest to odczuwanie podniecenia seksualnego wobec rzeczy, osób czy sytuacji, które nie mieszczą się w zakresie ogólnie przyjętych norm. Jako przykłady można podać pociąg do stóp, sadomasochizm czy pedofilię.

Jak przebiega leczenie u seksuologa?

Pierwsza wizyta ma formę wywiadu. Seksuolog Warszawa będzie zainteresowany nie tylko samym życiem erotycznym swojego pacjenta. Aby uzyskać pełny obraz sytuacji, będzie także zadawał pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Może się zdarzyć, że pierwsza wizyta poskutkuje skierowaniami do innych specjalistów (np. kardiologa, neurologa), by jasno określić przyczyny problemów. Zainteresowania specjalisty mogą także obejmować liczbę posiadanych dzieci, dotychczasowe doświadczenie seksualne, religijność, przyjmowane leki.

Po wystawieniu jednoznacznej diagnozy lekarz podejmuje decyzje co do dalszego postępowania. Może między innymi skierować swojego pacjenta na psychoterapię. Wiele problemów z seksualnością, zwłaszcza parafilie, ma swoją genezę właśnie w psychice. Dotyczy to także terapii dla par, jeśli kłopoty wynikają z różnego gatunku dysfunkcji w związku dwóch osób. Często spotyka się także wdrożenie leczenia hormonalnego. Jako przykład można podać suplementację testosteronem, jeśli to jego brak odpowiada za nękające pacjenta kłopoty z erekcją.

Ile zazwyczaj kosztuje leczenie się u seksuologa?

Niejeden seksuolog Warszawa przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to wizytę darmową. Jeśli przepisane przez niego leki są objęte całkowitą refundacją, całe leczenie obejmie najwyżej koszty dojazdów do gabinetu. Jednak w wielu wypadkach pacjenci decydują się na wizyty prywatne. Może to wynikać z odległych terminów przyjęć na NFZ czy wątpliwości co do jakości darmowych usług. Im lepszej klasy jest dany lekarz, tym większych kwot może domagać się za leczenie. Średnia wartość wynosi od 120 do 200 złotych. Jest to koszt nie za całą wizytę, a za godzinę jej trwania. Koszty leków stosowanych w leczeniu seksuologicznym mogą być najróżniejsze. Wszystko zależy od tego, czy będą to preparaty kardiologiczne, neurologiczne, endokrynologiczne lub jeszcze inne.

Dlaczego leczenie się u seksuologa jest ważne?

Seksualność to jedna z najważniejszych sfer ludzkiego życia. Długotrwałe, nieleczone komplikacje z nią związane mogą pociągnąć za sobą szereg bardzo nieprzyjemnych skutków. Frustracja seksualna może stać się gwoździem do trumny nawet udanych związków. Dodatkowo może mieć to przełożenie na pogorszenie się stanu psychicznego, problemy z prostatą u mężczyzn. Jeśli mowa o parafiliach, należy je bezwzględnie leczyć. Są to zaburzenia utrudniające normalne funkcjonowanie w sferze intymnej. W przypadku wielu z nich chory staje się potencjalnym przestępcą. Z kolei wyleczenie zaburzenia sprawia, że nie stanowi on zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych.