Linia galwaniczna- czym ona jest?

Galwanizacja to przede wszystkim proces, w przebiegu którego wytwarza się wszelkie powłoki ochronne na materiałach o różnej powierzchni. Oczywiście bardziej skomplikowane procesy galwanizacyjne są domeną doświadczonych zakładów. Tam też, operuje linia galwaniczna. Czym ona jednak jest?

Czym jest linia galwaniczna i jakie są jej rodzaje?

Linia galwaniczna to nic innego, jak szereg urządzeń, które są ze sobą połączone. Mają one za zadanie wykonywać i usprawniać kolejne etapy galwanizacji czyli nakładania powłok ochronnych na materiały. Linia galwaniczna może być obsługiwana ręcznie tj. manualna linia galwaniczna, ale równie dobrze można ona pracować w sposób całkowicie automatyczny. Linia galwaniczna (https://wigal.pl/pl/co-robimy/) znacznie ułatwia i usprawnia pracę fachowców, wyręczając ich z niektórych obowiązków.

Z czego składa się linia galwaniczna?

Wspomniane już ostało, że linia galwaniczna to szereg urządzeń. Typowa linia galwaniczna składa się jednak z :

  • systemu transportu- najczęściej w postaci toru jezdnego.
  • wanny galwanicznej- przystosowanych do pracy w trudnych warunkach i wysokich temperaturach.
  • pomostu obsługowego- który przebiega na całej długości linii galwanicznej.
  • stanowiska załadunku oraz rozładunku- w odniesieniu do materiałów, na które ma zostać nałożona powłoka ochronna.
  • suszarki- to ostatnie element linii galwanicznej, a także ostatnia stacja procesu galwanizacji. Osusza ona materiały, które już zostały pokryte powłoką zabezpieczającą.

Jak więc widać, linia galwaniczna to cały szereg urządzeń, dzięki którym proces galwanizacji jest o wiele szybszy i łatwiejszy. Dzięki wykorzystaniu całkowicie zautomatyzowanej linii galwanicznej, proces ten stanie się całkowicie bezobsługowy i maksymalnie bezpieczny dla pracowników. Warto wspomnieć jednak, że do procesu galwanizacji niezbędne są również inne urządzenia jak np. pompki, filtry czy system odpowiedniej wentylacji. Niemniej jednak nie wchodzą one już bezpośrednio w skład linii galwanicznej, a są elementami dodatkowymi, również niezbędnymi.