Nawozy do roślin ogrodowych – kiedy warto po nie sięgnąć?

Twoje rośliny w ogrodzie nie rosną zbyt dobrze? Chcesz, aby dawały piękniejsze kwiaty? Pomyśl o zastosowaniu dedykowanych nawozów!

Nawozy do roślin bardzo często kojarzone są tylko z rolnictwem. Warto jednak wskazać, że w sprzedaży można znaleźć również pełną paletę nawozów przeznaczonych do roślin ogrodowych, między innymi kwiatów, krzewów czy drzew ozdobnych. Takie nawozy w Krakowie oferuje obecnie wiele sklepów. Kiedy warto je kupić?

 

Do czego służą nawozy do roślin ogrodowych?

Wiele roślin ma szczególne wymagania dotyczące odpowiedniego podłoża. Właśnie dlatego zaleca się wtedy stosowanie do nich specjalnych ziemi, a także dodatkowo nawozów, które pozwalają na poprawę jakości gleby.

 

Rośliny ogrodowe również mogą wymagać zastosowania dopasowanych do nich nawozów, gdy celem jest poprawa ich jakości.

 

Nawozy ogrodowe mogą zawierać zróżnicowane mikroelementy oraz makroelementy, za pomogą których rośliny zaopatrywane są w te substancje, które są dla nich najważniejsze.

 

Wobec tego wtedy, gdy roślina ma rosnąć szybciej, ma być gęstsza, dawać piękniejsze kwiatostany, wtedy warto sprawdzić nawozy w Krakowie i dobrać te najlepsze do swojego ogrodu.

 

Nawozy do roślin ogrodowych – naturalne i sztuczne

Nawozy można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na nawozy naturalne oraz na nawozy sztuczne.

 

Pierwsze z nich bazują na naturalnych substancjach organicznych, natomiast drugie zawierają substancje syntetyczne, które powstają w laboratoriach.

 

Zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne mogą dać dobre efekty. Uznaje się też często, że nawozy sztuczne są w określonych przypadkach skuteczniejsze, gdyż zawierają precyzyjnie skomponowane składy. Dodatkowo mogą one zawierać środki, które zabezpieczają je przed pojawieniem się chorób.

 

Dzisiaj jednak wiele osób decyduje się na nawozy naturalne, a także nawozy ekologiczne, które są bardziej przyjazne dla natury. Można kupić także takie nawozy w Krakowie.

 

Nawozy naturalne najczęściej bazują na składnikach jak hummus, torf czy naturalny obornik, na przykład koński, bydlęcy czy kurzy. Można także zakupić obornik granulowany, który używany jest jako naturalny nawóz do różnych rodzajów roślin. Dostępne są również nawozy ekologiczne bazujące na materiale roślinnym, na przykład na odpadach warzywnych.

 

Jak dobrać odpowiednie nawozy do roślin ogrodowych?

W sprzedaży można znaleźć nawozy w wielu różnych formach i wariantach, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup warto zapoznać się z różnymi propozycjami w ofertach producentów.

 

Najlepiej zdecydować się na nawozy dopasowane do konkretnej rośliny, na przykład można kupić nawozy do żywopłotów, róż, hortensji.

 

Również można zdecydować się na bardziej uniwersalne nawozy, na przykład nawozy do roślin kwitnących czy nawozy do roślin zielonych. Dostępne są też nawozy o konkretnych właściwościach, na przykład nawozy zakwaszające czy nawozy przeciwko chlorozie liści.

 

Można też zdecydować się na uniwersalne nawozy, które mogą zaopatrzyć ziemię w najważniejsze składniki.

 

Formy nawozów – sypkie, płynne i inne

Warto także uwzględnić sposób podawania nawozu. Można zakupić nawozy w Krakowie w formie granulowanej, które przeznaczone są do mieszania z podłożem albo rozsypywania wokół rośliny.

 

Można też kupować nawozy w formie płynnej, które miesza się z wodą i podlewa się nimi roślinę.

 

Także dostępne są nawozy w innych formach, na przykład pałeczek, które umieszcza się przy roślinie w gruncie.