Papa w płynie

Większości osób ze słowem papa, kojarzy się materiał budowlany sprzedawany w rolkach, który najczęściej służy do zabezpieczenia dachu. Sam materiał ma właściwości, które ochraniają, powierzchnię na której się go położy, przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wysoka temperatura. Na rynku materiałów budowlanych pojawiają się jednak nowe rozwiązania, które są łatwiejsze w aplikacji, a jednocześnie mają wszystkie właściwości ochronne i izolacyjne tradycyjnej papy w rolne. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest papa w płynie. Czym ona dokładnie jest? Jakie ma przeznaczenie? Jakie ma właściwości oraz w jaki sposób się ją nakłada?

Papa w płynie, czyli co to jest i z czego się składa?

Papa w płynie to nowoczesny, elastyczny materiał dekoracyjny i powłokowy, którego celem jest zabezpieczenie powierzchni zewnętrznych. Skład chemiczny płynnej papy obejmuje miks surowców mineralnych, wody, różnych dodatków modyfikujących oraz dyspersji polimerowej. Konsystencja papy jest jednorodna i gęsta. Po wyschnięciu powierzchnia staje się wytrzymała i elastyczna, dzięki czemu jest odporna na kontakt z wodą i gwarantuje wysoką ochronę bez względu na panujące warunki pogodowe.

Papa w płynie do czego się ją stosuje i jakie ma właściwości?

Jak zostało wspomniane na początku tekstu, płynna papa ma zadanie dekoracyjne oraz ochronne. Jej główne zastosowania to:

– uszczelnianie różnego rodzaju pęknięć i przecieków, które występują na dachach i rynnach;

– uszczelnianie łączeń powierzchni na zewnątrz budynku, np.: ściany z dachem;

– ochrona murków przed wodą;

– ochrona powierzchni zewnętrznych przed warunkami atmosferycznymi;

– renowacja powierzchni zewnętrznych;

Papa w płynie jest dostępna w różnych kolorach, dlatego oprócz ochrony zapewnia atrakcyjny wygląd powierzchni na której została położona.

 

Najważniejsze właściwości płynnej papy to:

– jest to produkt przyjazny środowisku, co jest bardzo ważne w czasach kiedy coraz większy nacisk kładzie się na produkty ekologiczne;

– po wyschnięciu jej powierzchnia jest elastyczna;

– podczas aplikacji i procesu schnięcia nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co ma miejsce, kiedy stosowany jest zwykły lepik;

– papa w płynie jest bezspoinowa, po wyschnięciu tworzy jednolitą powierzchnię;

– jest mrozoodporna, dlatego spełni swoje zadanie nawet w trudnych warunkach zimowych;

– nie wymaga użycia palnika do jej aplikacji na powierzchnię;

Jak widać papa w płynie, jest produktem nowoczesnym, ekologicznym, a jednocześnie spełniającym zadanie w lepszym stopniu niż jej tradycyjny odpowiednik w rolce.

Papa w płynie pakowanie i sposób aplikacji

Płynna papa jest produktem, który jest pakowany w wiaderka. Po jego otworzeniu papę należy wymieszać. Po uzyskaniu jednolitej barwy można przystąpić do jej aplikacji.

Producenci płynnej papy najczęściej polecają jej aplikację przy użyciu pędzla, wałka lub metodą natryskową. Jeśli papa w płynie ma spełnić swoje zadanie, powinna być położona w przynajmniej dwóch warstwach o grubości 1 mm każda, gdzie każda aplikacja jest dokonywana w innym kierunku, np.: jeśli pierwszą warstwę nakładaliśmy ruchami wałka w pionie, następną warstwę powinniśmy nakładać ruchami w poziomie.

Papa w płynie, czyli idealny produkt na obecne czasy

Obecnie każdemu zależy, aby praca była zrobiona, szybko, dobrze i przy użyciu materiałów wysokiej jakości. Papa w płynie spełnia wszystkie te kryteria, a jej właściwości sprawiają, że będzie ona idealnym wyborem dla praktycznie każdego rodzaju robót konserwacyjnych i dekoracyjnych w obrębie dachu.